خانه / بیماری های دستگاه تنفسی / عفونت حاد دستگاه تنفسی
عفونت حاد دستگاه تنفسی - داروی درمان عفونت دستگاه تنفسی

عفونت حاد دستگاه تنفسی

عفونت حاد دستگاه تنفسی: در طی هر تنفس تعدادی از عوامل بیماری زا همراه با تأمین هوا به دستگاه تنفسی وارد می شود. به طور معمول این پاتوژنها خطرناک نیستند چون سیستم ایمنی بدن قادر است با آنها مقابله کند. با این حال اگر سیستم دفاعی بدن دچار اختلال شود و قادر به مبارزه با پاتوژنها نباشد آنگاه عفونت دستگاه تنفسی (RTIs ) ایجاد می شود.

عفونت دستگاه تنفسی شامل چه بیماری هایی می باشد :

عفونت های حاد دستگاه تنفسی در تمامی گروه های سنی شایع است. بین 95- 90 % این عفونت ها ویروسی بوده که شامل سرماخوردگی، سینوزیت، عفونت گوش میانی ، التهاب لوزه ها و برونشیت حاد می شود.

عفونت های حاد دستگاه تنفسی معمولاً به صورت خود به خودی شفا می یابند ولی اگر درمان نشوند باعث به وجود آمدن عوارض خطرناکی در بدن ما می شوند.

مراحل سرماخوردگی :

به طور کلی یک عفونت از حفره بینی یا حلق شروع می شود اینجا جایی است که سرماخوردگی (ورم غشاء مخاطی بینی و حلق) توسعه یافته و علائمی چون گلودرد آبریزش بینی و بی حالی نمایان می شود. پس از آن در ادامه دوره سرماخوردگی، پاتوژنها صعود کرده و ممکن است بدن دچار سینوزیت، ورم لوزه و برونشیت حاد شود.

علاوه بر این خطر بروز یک بیماری مزمن به نام برونشیت مزمن نیز بدن ما را تهدید می کند لذا مهم است بدانیم با وجود اینکه عفونت دستگاه تنفسی در نگاه اول بی خطر جلوه می کند ولی باید برای درمانش در همان روزهای آغازین به پزشک مراجعه کنیم.

بیش از 90 % از عفونت های دستگاه تنفسی ناشی از ویروس هاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *