خانه / بیماری های دستگاه تنفسی / سرماخوردگی یا ورم غشاء مخاطی بینی و حلق
سرماخوردگی - درمان سرماخوردگی شدید - داروی سرماخوردگی - پلارژین

سرماخوردگی یا ورم غشاء مخاطی بینی و حلق

سرماخوردگی

سرماخوردگی یا ورم غشاء مخاطی بینی و حلق (Rhinopharyngitis ): سرماخوردگی شایع ترین عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که باعث عفونت مخاط بینی (یعنی رینیت یا آبریزش بینی)، عفونت های گلو (فارنژیت) و یا عفونت حنجره می شود.

نخستین جایی که پاتوژنها (معمولاً ویروس اما گاهی اوقات باکتری) به آن حمله می کنند منطقه حلق و بینی است و علائمی چون گلودرد و آبریزش بینی و سرفه ایجاد می شود. این لحظه مهمترین زمانی است که باید وارد عمل شویم.

فاکتورهایی که باعث این نوع سرماخوردگی می شوند مخاط خشک و آسیب دیده بینی، ضعف سیستم دمای بدن، استرس و خستگی است.

معمولاً این نوع عفونت تحریک کننده و ناخوشایند است ولی اغلب بی ضرر هستند. بیماران از یک احساس عمومی برخوردارند و از بیماری رنج می برند و ممکن است سر درد و یا درد در مفاصل خود احساس کنند و احساس خستگی و بی حالی می کنند.

غالباً در مورد عفونتهای گلو ممکن است افراد گلو درد یا تب داشته باشند. نشانه های روشنی از سرما خوردگی ویروسی یک بینی و گلوی ملتهب است.

سرماخوردگی چند روز طول می کشد ؛

اغلب سرماخوردگی 10-7 روز طول می کشد. در طی این مدت مهم است که :

  • بدن استراحت کافی
  • استنشاق هوای مرطوب
  • مایعات کافی و با استفاده از ضد احتقانها به کاهش گرفتگی ها

و در کل شدت علائم سرماخوردگی کمک کند.

با این حال مدت زمان سرماخوردگی به طور قابل توجهی با استفاده از پلارژین کوتاه می شود.

پلارژین با استفاده از یک غشاء محافظ بر روی سلول باعث جلوگیری از چسبندگی ویروس ها و باکتری ها می شود و بنابراین جلوگیری از تاخت و تاز باکتری ها در بدن می کند و همچنین سیستم دفاعی بدن را تقویت کرده و جلوی تکثیر ویروس ها و باکتری ها را می گیرد و در نتیجه به فرد کمک می کند تا سریع تر و در زمان کوتاهتری به بهبودی کامل برسد.

پلارژین در سرماخوردگی :

پلارژین را می توانند افراد دیابتی و دارای فشار خون بالا نیز استفاده کنند چون منع مصرفی برای این افراد ندارد. همچنین این دارو بدون غلات بوده و برای افراد سلیاکی مانعی ایجاد نمی کند.

زمانی که سرماخوردگی بدتر می شود؛

از یک طرف به دلیل درمان نکردن سرماخوردگی و از طرف دیگر زمانی که بدن قادر به ترمیم خودش نیست، تعداد ویروس ها در دستگاه تنفسی چند برابر می شود و مناطقی که سالم هستند را آلوده می کنند و از سوی دیگر سرماخوردگی می تواند راه را برای عملکرد هرچه بهتر باکتری ها هموار سازد. تأثیر هرچه بیشتر باکتری ها (مخرب ترین حالت) زمانی ایجاد می شود که ویروس ها به اندازه کافی سیستم دفاعی بدن را ضعیف کرده، سلامتی حاصل نمی شود و نشانه ها بدتر و بدتر می شوند.

سرماخوردگی ساده می تواند منجر شود به سینوزیت، عفونت گوش میانی، التهاب لوزه ها و برونشیت حاد شود.

پلارژین می تواند در مراحل اولیه عفونت کمک به جلوگیری از عوارض ناشی از سرماخوردگی کند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *